Agua Caliente

Arts & Culture

Desert Theatre League 2020 Nominees

Desert Theatre League DTL Star Award

BALLET

Outstanding Lead Female Dancer in Ballet 

Araceli Flores – The Nutcracker – CK Dance Company

Chloe Salvail – The Nutcracker – CK Dance Company

Amber Wilcox – The Nutcracker – Starlight Dance Center

Outstanding Supporting Male Dancer in Ballet

Bennett Creighton – The Nutcracker – Starlight Dance Center

Matthew Creighton – The Nutcracker – Starlight Dance Center

Jordan Johnson – The Nutcracker – Starlight Dance Center

Derik Shopinski – The Nutcracker – CK Dance Company

Outstanding Supporting Female Dancer in Ballet

Kaya Carrier – The Nutcracker – CK Dance Company

Amy DeKock – The Nutcracker – CK Dance Company

Riley Hart – The Nutcracker – Starlight Dance Center

Marcella Kander – The Nutcracker – CK Dance Company

Tessa King – The Nutcracker – Starlight Dance Center

Taryn Tucker – The Nutcracker – Starlight Dance Center

Outstanding Juvenile in a Ballet 

Xavier Brown-Avila – The Nutcracker – CK Dance Company

Anna Foley – The Nutcracker – Starlight Dance Center

Kelsey Gilbertie – -The Nutcracker – Starlight Dance Center

Isabel Roman – The Nutcracker – CK Dance Company

Lily Schneider – The Nutcracker – Starlight Dance Center

YOUTH THEATRE

Outstanding Production-Musical-Youth Theatre 

Disney’s High School Musical Jr. – Theatre 29

Disney’s Newsies – Desert Theatreworks

Seven Brides for Seven Brothers – John Glenn Middle School

Sister Act – Green Room Theatre Co.

Outstanding Production-Comedy/Drama-Youth Theatre

12 Angry Jurors – Palm Valley School

And Then There Were None – Palm Desert High School

A Good Old-Fashioned Big Family Christmas – La Quinta High School

The High Schooler’s Guide to the Galaxy – Rancho Mirage High School 

Peter and the Starcatcher – Indio High School

Outstanding Director-Youth Theatre 

David Catanzarite – Sister Act – Green Room Theatre Co.

John Hadley – And Then There Were None – Palm Desert High School

Leo Milmet/Ken Sarkis – 12 Angry Jurors – Palm Valley School 

Kelly Newhouse – The High Schooler’s Guide to the Galaxy – Rancho Mirage High School

Lydia Weiss – A Good Old-Fashioned Big Family Christmas – La Quinta High School

Outstanding Musical Director-Youth Theatre 

Mark Austin/Byron Williams – Sister Act – Green Room Theatre Co.

Matt Brackstone/Kurt Kelly – Disney’s Newsies – Desert Theatreworks

Michael Gubler – Seven Brides for Seven Brothers – John Glenn Middle School

 

Outstanding Choreographer-Youth Theatre 

Haley Izurieta – Sister Act – Green Room Theatre Co.

Megan Noble – Seven Brides for Seven Brothers – John Glenn Middle School

Ayanna Wilson – Disney’s Newsies – Desert Theatreworks

Outstanding Lead Actor – Comedy/Drama – Youth Theatre 

Indiana Behr – 12 Angry Jurors – Palm Valley School

Andres Castro – Peter and the Starcatcher – Indio High School

Andrew Enriquez – Death By Chocolate – Cathedral City High School

Levi Kassinove – 12 Angry Jurors – Palm Valley School

Julian Perez – A Good Old-Fashioned Big Family Christmas – La Quinta High School

Outstanding Lead Actor – Musical – Youth Theatre 

Seth Dougherty – Disney’s Newsies – Desert Theatreworks

Erasmo Blue Luna – Sister Act – Green Room Theatre Co.

Wyatt Murdock – Seven Brides for Seven Brothers – John Glenn Middle School

Joseph Portoles – Disney’s Newsies – Desert Theatreworks

Outstanding Lead Actress – Comedy/Drama – Youth Theatre 

Kassandra Catano – A Good Old-Fashioned Big Family Christmas – La Quinta High School

Lucy Huckle – The High Schooler’s Guide to the Galaxy – Rancho Mirage High School

Isabella Insingo – The Taming of the Shrew – Palm Desert High School

Victoria Jimenez – The High Schooler’s Guide to the Galaxy – Rancho Mirage High School

Lila Nash – 12 Angry Jurors – Palm Valley School

Aneesa Sanchez – Picnic – Palm Springs High School

Outstanding Lead Actress – Musical – Youth Theatre 

Kayla Huynh – Sister Act – Green Room Theatre Co.

Bella Oden – Disney’s Newsies – Desert Theatreworks

Valeria Sotomonte – Seven Brides for Seven Brothers – John Glenn Middle School

Outstanding Supporting Actor – Comedy/Drama – Youth Theatre 

Gram Craven – 12 Angry Jurors – Palm Valley School

Nathan Dias – And Then There Were None – Palm Desert High School

Eduardo Dominguez – Peter and the Starcatcher – Indio High School

Alan Looney Escobar – Death By Chocolate – Cathedral City High School

Matt Winbourn – A Good Old-Fashioned Big Family Christmas – La Quinta High School

Outstanding Supporting Actor – Musical – Youth Theatre

Ben Amaral – Disney’s High School Musical Jr. – Theatre 29

Ethan Avalos – Seven Brides for Seven Brothers – John Glenn Middle School

Enrique Beltran – Disney’s Newsies – Desert Theatreworks

Enrique Beltran – Seven Brides for Seven Brothers – John Glenn Middle School

Josh Thomas – Disney’s High School Musical Jr. – Theatre 29

Outstanding Supporting Actress – Comedy/Drama – Youth Theatre 

Lauren Bestawrus – 12 Angry Jurors – Palm Valley School

Emma Boyle – A Good Old-Fashioned Big Family Christmas – La Quinta High School

Megan Briggs – 12 Angry Jurors – Palm Valley School

Annette Marquez – Peter and the Starcatcher – Indio High School

Lilah Nick – 12 Angry Jurors – Palm Valley School

Outstanding Supporting Actress – Musical – Youth Theatre

Lillian Becker – Disney’s High School Musical Jr. – Theatre 29

Melanie Del Cid – Disney’s Newsies – Desert Theatreworks

Giovanna Rodriguez – Seven Brides for Seven Brothers – John Glenn Middle School

Kathryn Villalobos – Disney’s High School Musical Jr. – Theatre 29

COMEDY

Outstanding Production-Comedy 

Educating Rita – Groves Cabin Theatre

Neil Simon’s Plaza Suite – Sun City Palm Desert

Neil Simon’s Rumors – Desert Theatreworks

The Mexican Revelation – Thought Theatre

The Savannah Sipping Society – Desert Theatreworks

Outstanding Director of a Comedy 

Abe Daniels – Educating Rita – Groves Cabin Theatre

Bonnie Grace/Roger Grace – Neil Simon’s Plaza Suite – Sun City Palm Desert

Rebecca Havely – Neil Simon’s Rumors – Desert Theatreworks

Karen Schmitt – The Savannah Sipping Society – Desert Theatreworks

Outstanding Director of a Comedy – Professional 

Miri Hunter – The Mexican Revelation – Thought Theatre

Michael Shaw – Hand to God – Dezart Performs

Robbie Wayne – Die Mommie Die! – Desert Rose Playhouse

Outstanding Lead Actor in a Comedy 

Kevin Hayles – Educating Rita – Groves Cabin Theatre

Ron Kuzoian – Neil Simon’s Plaza Suite – Sun City Palm Desert

Jerry Prager – Neil Simon’s Rumors – Desert Theatreworks

Marty Rudman – Neil Simon’s Plaza Suite – Sun City Palm Desert

Outstanding Lead Actor in a Comedy – Professional

Loren Freeman – Die Mommie Die! – Desert Rose Playhouse

Eddie Vona – Hand to God – Dezart Performs

Ron Young – Neil Simon’s Rumors – Desert Theatreworks

Outstanding Lead Actress in a Comedy 

Bianca Danielle Stoker – Educating Rita – Groves Cabin Theatre

Adriana Reyes – Neil Simon’s Rumors – Desert Theatreworks

Karen Schmitt – Neil Simon’s Plaza Suite – Sun City Palm Desert

Ann Van Haney – The Mexican Revelation – Thought Theatre

Outstanding Lead Actress in a Comedy – Professional

Pamla Vale Abramson – Neil Simon’s Plaza Suite – Sun City Palm Desert

Kari Kirkland – Neil Simon’s Rumors – Desert Theatreworks

Leanna Rodgers – The Savannah Sipping Society – Desert Theatreworks

Yo Younger – Hand to God – Dezart Performs

Outstanding Supporting Actor in a Comedy 

David Brendel – Die Mommie Die! – Desert Rose Playhouse

David Brendel – Neil Simon’s Rumors – Desert Theatreworks

Mason McIntosh – Neil Simon’s Rumors – Desert Theatreworks

Garet Mouat – Neil Simon’s Plaza Suite – Sun City Palm Desert

Outstanding Supporting Actor in a Comedy – Professional

Roy Abramsohn – Hand to God – Dezart Performs

Matt E. Allen – Die Mommie Die! – Desert Rose Playhouse

Danny Gomez – Hand to God – Dezart Performs

Arnie Kleban – Neil Simon’s Rumors – Desert Theatreworks

Rob Rota – Die Mommie Die! – Desert Rose Playhouse

Outstanding Supporting Actress in a Comedy 

Melanie Blue – Die Mommie Die! – Desert Rose Playhouse

Shirley LeMaster – The Savannah Sipping Society – Desert Theatreworks

Alana Mittleman – Neil Simon’s Rumors – Desert Theatreworks

Adriana Reyes – The Savannah Sipping – Society Desert Theatreworks

Lorraine Williamson – Die Mommie Die! – Desert Rose Playhouse

DRAMA

Outstanding Production of a Drama 

12 Angry Men – Desert Theatreworks

Adoption Roulette – Desert Ensemble Theatre Co.

Other Desert Cities – Sun City Shadow Hills

The Crucible – Palm Canyon Theatre

The Glass Menagerie – Theatre 29

Outstanding Production of a Comedy/Drama – Professional

A Doll’s House Part 2 – Coyote StageWorks

Daniel’s Husband – Dezart Performs

Die Mommie Die! – Desert Rose Playhouse

Hand to God – Dezart Performs

Sweat – Dezart Performs

The Michael Cruickshank Award for Outstanding Director of a Drama

Shawn Abramowitz – Adoption Roulette – Desert Ensemble Theatre Co.

Katie Fleischman – The Glass Menagerie – Theatre 29

Darryl Jacobs – Other Desert Cities – Sun City Shadow Hills

Michael Pacas – 12 Angry Men – Desert Theatreworks

The Michael Cruickshank Award for Outstanding Director of a Drama – Professional

Darin Anthony – Daniel’s Husband – Dezart Performs

Darin Anthony – Dinner with Friends – Coachella Valley Repertory

Dr. William Layne – The Crucible – Palm Canyon Theatre

Michael Shaw – Sweat – Dezart Performs

Chuck Yates – A Doll’s House Part 2 – Coyote StageWorks

Outstanding Lead Actor in a Drama 

Sean Timothy Brown – The Crucible – Palm Canyon Theatre

Chris Fleischman – The Glass Menagerie – Theatre 29

Fergus Loughnane – Adoption Roulette – Desert Ensemble Theatre Co.

Luke Rainey – The Crucible – Palm Canyon Theatre

Eddie Stephens – 12 Angry Men – Desert Theatreworks

Outstanding Lead Actor in a Drama – Professional

Cortez Johnson – Sweat – Dezart Performs

Corydon Melgoza – Sweat – Dezart Performs

Jerry Prager – 12 Angry Men – Desert Theatreworks

Michael Shaw – Daniel’s Husband – Dezart Performs

David Youse – Daniel’s Husband – Dezart Performs

Outstanding Lead Actress in a Drama 

Jan Briggs – Other Desert Cities – Sun City Shadow Hills

Desiree Clarke – Sweat – Dezart Performs

Adina Lawson – Adoption Roulette – Desert Ensemble Theatre Co.

Shirley LeMaster – Murder on the Orient Express – Desert Theatreworks

Donna Parrish – Other Desert Cities – Sun City Shadow Hills

Katherine Wehler – A Streetcar Named Desire – Thought Theatre

Outstanding Lead Actress in a Drama – Professional

Theresa Jewett – Sweat – Dezart Performs

Robin McAlpine – A Doll’s House Part 2 – Coyote StageWorks

Jennifer Sorenson – Dinner with Friends – Coachella Valley Repertory

Yo Younger – Adoption Roulette – Desert Ensemble Theatre Co.

Outstanding Supporting Actor in a Drama 

Miguel Arballo – Sweat – Dezart Performs

Chris Doshier – Twelfth Night – College of the Desert

Larry Dyekman – 12 Angry Men – Desert Theatreworks

Michael Goldman – Other Desert Cities – Sun City Shadow Hills

Mike Truelock – Sweat – Dezart Performs

Outstanding Supporting Actor in a Drama – Professional

Mark Almy – The Crucible – Palm Canyon Theatre

Hanz Enyeart – Daniel’s Husband – Dezart Performs

Stan Jenson – 12 Angry Men – Desert Theatreworks

Garnett Smith – The Crucible – Palm Canyon Theatre

Cary Thompson – Sweat – Dezart Performs

Chuck Yates – Daniel’s Husband – Dezart Performs

Outstanding Supporting Actress in a Drama 

Melanie Blue – Sweat – Dezart Performs

Linda “Cookie” Cooke – The Crucible – Palm Canyon Theatre

Amy Fangmeyer – The Glass Menagerie – Theatre 29

Eileen Heckel – Other Desert Cities – Sun City Shadow Hills

Elizabeth Schmelling – A Doll’s House Part 2 – Coyote StageWorks

Outstanding Supporting Actress in a Drama – Professional

Corryn Cummins – Dinner with Friends – Coachella Valley Repertory

Barbara Gruen – A Doll’s House Part 2 – Coyote StageWorks

Deborah Harmon – Daniel’s Husband – Dezart Performs

MUSICAL

Outstanding Production Musical  

The Addams Family – College of the Desert

Beehive: The 60’s Musical – Desert Theatreworks

Disney’s Mary Poppins – Desert Theatreworks

The King & I – Palm Canyon Theatre

Little Shop of Horrors – Theatre 29

Outstanding Director of a Musical  

Gary Daigneault – Little Shop of Horrors – Theatre 29

Kathryn Ferguson – Once Upon A Mattress – Theatre 29

Rebecca Havely – Disney’s Mary Poppins – Desert Theatreworks

Timm McBride – Beehive: The 60’s Musical – Desert Theatreworks

Daniela Ryan – Mamma Mia! – Desert Theatreworks

Derik Shopinski – The King & I – Palm Canyon Theatre

Outstanding Director of a Musical – Professional  

Ron Celona – Ballroom – Coachella Valley Repertory

Se Layne – Peter Pan – Palm Canyon Theatre

Ray Limon – Anything Goes – Desert Theatricals

Janet Miller – The Addams Family – College of the Desert

Robbie Wayne – Those Muscle Bound Cowboys From Snake Pit Gulch – Desert Rose Playhouse

Outstanding Musical Director of a Musical  

Scott Clinkscales – Little Shop of Horrors – Theatre 29

Scott Clinkscales – Sister Act – Theatre 29

Kathryn Ferguson – Once Upon A Mattress – Theatre 29

Donald Kelley – Disney’s Mary Poppins – Desert Theatreworks

Donald Kelley – Beehive: The 60’s Musical – Desert Theatreworks

Outstanding Musical Director of a Musical – Professional

Wayne Abravanel – Sexy Widows – Sun City Palm Desert

Joshua Carr – Anything Goes – Desert Theatricals

Jaci Davis – Peter Pan – Palm Canyon Theatre

Jaci Davis – The King & I – Palm Canyon Theatre

Scott T. Smith – The Addams Family – College of the Desert

Scott Storr – Ballroom – Coachella Valley Repertory

Jennifer Stowe – Mamma Mia! – Desert Theatreworks

The Michele Gaines Award for Outstanding Choreographer of a Musical

Stacy Casaluci-Grenrock – Disney’s Mary Poppins – Desert Theatreworks

Stacy Casaluci-Grenrock – Mamma Mia! – Desert Theatreworks

Scott Clinkscales/Lisa Goldberg – Sister Act – Theatre 29

Dani Jara – Beehive: The 60’s Musical – Desert Theatreworks

Derik Shopinski – The King & I – Palm Canyon Theatre

The Michele Gaines Award for Outstanding Choreographer of a Musical – Professional

Jose De La Cuesta – Ballroom – Coachella Valley Repertory

Stephanie Eley – The Pajama Game – Palm Canyon Theatre

Se Layne – Peter Pan – Palm Canyon Theatre

Ray Limon – Anything Goes – Desert Theatricals

Janet Miller/Rebecca Schroeder – The Addams Family – College of the Desert

Outstanding Lead Actor in a Musical

Lou Galvan – The Addams Family – College of the Desert

Mike Hadley – The Addams Family – College of the Desert

Charles Harvey – Little Shop of Horrors – Theatre 29

Anthony Nannini – Those Muscle Bound Cowboys From Snake Pit Gulch – Desert Rose Playhouse

James Owens – Disney’s Mary Poppins- Desert Theatreworks

Outstanding Lead Actor in a Musical – Professional  

Joshua Carr – Anything Goes – Desert Theatricals

Paul Grant – Camelot – Palm Canyon Theatre

Gilmore Rizzo – Anything Goes – Desert Theatricals

Rob Rota – Those Muscle Bound Cowboys From Snake Pit Gulch – Desert Rose Playhouse

Nicholas Sloan – The Pajama Game – Palm Canyon Theatre

William Stetz – The King & I – Palm Canyon Theatre

Outstanding Lead Actress in a Musical  

Laura Berry – Little Shop of Horrors – Theatre 29

Michelle Mendoza – Disney’s Mary Poppins – Desert Theatreworks

Kylie Robinson – Once Upon A Mattress – Theatre 29

Elizabeth Schmelling – The Addams Family – College of the Desert

Jamie Leigh Walker – The Pajama Game – Palm Canyon Theatre    

 

Outstanding Lead Actress in a Musical – Professional  

Kelly Ebsary – Once Upon A Mattress – Theatre 29

Se Layne – The King & I – Palm Canyon Theatre

Se Layne – Camelot – Palm Canyon Theatre

Kellee McQuinn – Peter Pan – Palm Canyon Theatre

Melodie Wolford – Ballroom – Coachella Valley Repertory

Outstanding Supporting Actor in a Musical  

Mark Demry – Mamma Mia! – Desert Theatreworks

Cruz Jimenez – Once Upon A Mattress – Theatre 29

Cameron Merrihew – The Addams Family – College of the Desert

Gary Powers – The Pajama Game – Palm Canyon Theatre

Christopher Schoonover – Little Shop of Horrors – Theatre 29

Outstanding Supporting Actor in a Musical – Professional

Bryan Miller – Anything Goes – Desert Theatricals

Michael Pacas – Those Muscle Bound Cowboys From Snake Pit Gulch – Desert Rose Playhouse

Rob Rota – The King & I – Palm Canyon Theatre

Don Savage – Anything Goes – Desert Theatricals

Garnett Smith – Camelot – Palm Canyon Theatre

Outstanding Supporting Actress in a Musical  

Allegra Angelo – The King & I – Palm Canyon Theatre

Cindy Daigneault – Sister Act – Theatre 29

Leslye Martinez – Beehive: The 60’s Musical – Desert Theatreworks

Kelly McDaniel – Mamma Mia! – Desert Theatreworks

Gina Notrica – Beehive: The 60’s Musical – Desert Theatreworks

Karen Schmitt – Disney’s Mary Poppins – Desert Theatreworks

Outstanding Supporting Actress in a Musical – Professional

Stacy Huntington – Anything Goes – Desert Theatricals

Robin Lavalley – Anything Goes – Desert Theatricals

Jovi Olivas – The King & I – Palm Canyon Theatre

Teri Ralston – Ballroom – Coachella Valley Repertory

Marcia Rodd – Ballroom – Coachella Valley Repertory

The Bill Groves Award for Outstanding Juvenile  

Natalia Fernandez – The Crucible – Palm Canyon Theatre

Victoria Mendoza – The Big Broadway Sing Along Too! – Desert Theatreworks

Adonai Patu – Once Upon A Mattress – Theatre 29

Tess Phillips-Martinez – Disney’s Mary Poppins – Desert Theatreworks

Emma Sanchez – Sister Act – Theatre 29

Kayia Treash – The Crucible – Palm Canyon Theatre

Ben Van Dijk – The Addams Family – College of the Desert

CABARET / REVUE

Outstanding Production Cabaret/Revue 

From Broadway With Love – Palm Canyon Theatre

Hollywood Valentine – Life is a Cabaret

King of the Song Cue Ball – Life is a Cabaret

On The Twenty-First Century – Desert Ensemble Theatre Co.

The Big Broadway Sing Along Too! – Desert Theatreworks

Outstanding Production Cabaret/Revue – Professional

I’m Nothing Without You – Together Side By Side – Life Is A Cabaret

Life, Love & Hollywood – Coachella Valley Repertory

Magic Moments That Last Forever – Life is a Cabaret

Outstanding Director of a Cabaret/Revue 

Ben Costello – Ben Costello’s Company B – On The Air! – Theatre 29

Jerome Elliott – King of the Song Cue Ball – Life is a Cabaret

Jerome Elliott – On The Twenty-First Century – Desert Ensemble Theatre Co.

Derik Shopinski – From Broadway With Love – Palm Canyon Theatre

Derik Shopinski – Sounds of the Season – Palm Canyon Theatre

Outstanding Musical Director of a Cabaret/Revue – Professional

Joel Baker – I’m Nothing Without You – Together Side By Side – Life Is A Cabaret

Tim Bruneau – Magic Moments That Last Forever – Life is a Cabaret

Jaci Davis – From Broadway With Love – Palm Canyon Theatre

Constance Gordy – On The Twenty-First Century – Desert Ensemble Theatre Co.

Sam Kriger – Life, Love & Hollywood – Coachella Valley Repertory

Denis Moreen – King of the Song Cue Ball – Life is a Cabaret

Outstanding Lead Male Performer in a Cabaret/Revue

David Bader – Hollywood Valentine – Life is a Cabaret

Ben Costello – Ben Costello’s Company B – On The Air! – Theatre 29

Jerome Elliott – King of the Song Cue Ball – Life is a Cabaret

Earl Mitchell – Magic Moments That Last Forever – Life is a Cabaret

Jacob Samples – On The Twenty-First Century – Desert Ensemble Theatre Co.

Outstanding Lead Male Performer in a Cabaret/Revue – Professional

Jeff Lesser – I’m Nothing Without You – Together Side By Side – Life Is A Cabaret

Michael Pacas – From Broadway With Love – Palm Canyon Theatre

Michael Pacas – On The Twenty-First Century – Desert Ensemble Theatre Co.

Lance Phillips-Martinez – The Big Broadway Sing Along Too! – Desert Theatreworks

Ben Reece – From Broadway With Love – Palm Canyon Theatre

Ben Reece – Sounds of the Season – Palm Canyon Theatre

Outstanding Lead Female Performer in a Cabaret/Revue

Alisha Bates – The Big Broadway Sing Along Too! – Desert Theatreworks

Jaci Davis – On The Twenty-First Century – Desert Ensemble Theatre Co.

Michelle Mendoza – The Big Broadway Sing Along Too! – Desert Theatreworks

Elizabeth Schmelling – Sounds of the Season – Palm Canyon Theatre

Outstanding Lead Female Performer in a Cabaret/Revue – Professional

Francesca Amari – From Broadway With Love – Palm Canyon Theatre

Se Layne – From Broadway With Love – Palm Canyon Theatre

Se Layne – Sounds of the Season – Palm Canyon Theatre

Emily Lindbeck – Magic Moments That Last Forever – Life is a Cabaret

Leslie Tinnaro – I’m Nothing Without You – Together Side By Side – Life Is A Cabaret

Outstanding Supporting Male Performer in a Cabaret/Revue

Dennis “Easy” Boos – Ben Costello’s Company B – On The Air! – Theatre 29

Scott Clinkscales – Sounds of the Season – Palm Canyon Theatre

Charles Harvey – Ben Costello’s Company B – On The Air! – Theatre 29

Anthony Nannini – Sounds of the Season – Palm Canyon Theatre

Raul Valenzuela – The Big Broadway Sing Along Too! – Desert Theatreworks

Outstanding Supporting Female Performer in a Cabaret/Revue

Allegra Angelo – Sounds of the Season – Palm Canyon Theatre

Jaci Davis – From Broadway With Love – Palm Canyon Theatre

Janeen Duff – Ben Costello’s Company B – On The Air! – Theatre 29

Nikki Hock – From Broadway With Love – Palm Canyon Theatre

Leslye Martinez – The Big Broadway Sing Along Too! – Desert Theatreworks

STAGED READING

Outstanding Production-Staged Reading 

Battle of the Exes – Script2Stage2Screen

Fences – Green Room Theatre Co.

How I Learned to Drive – Green Room Theatre Co.

Intermission – Script2Stage2Screen

The Choice – Script2Stage2Screen

Outstanding Director of a Staged Reading 

Desiree Clark – Gruesome Playground Injuries – Coyote StageWorks

Chet Cole – Intermission – Script2Stage2Screen

Jason Hull – Battle of the Exes – Script2Stage2Screen

Adina Lawson – How I Learned to Drive – Green Room Theatre Co.

Jeffrey Strange – Fences Green Room – Theatre Co.

Outstanding Director of a Staged Reading – Professional

Don Amendolia – The Normal Heart – Coyote StageWorks

Gina Bikales – The Choice – Script2Stage2Screen

Gina Bikales – Taking Care of Mimi – Script2Stage2Screen

Deborah Harmon – A Walk in the Woods – Coyote StageWorks

Chuck Yates – The Niceties – Coyote StageWorks

Outstanding Lead Male Performer in a Staged Reading

Sean Timothy Brown – Gruesome Playground Injuries – Coyote StageWorks

Chet Cole – Red Speedo – Coyote StageWorks

Chet Cole – The Choice – Script2Stage2Screen

Dan Graff – Battle of the Exes – Script2Stage2Screen

Richard Marlow – How I Learned to Drive – Green Room Theatre Co.

Outstanding Lead Male Performer in a Staged Reading – Professional

Don Amendolia – A Walk in the Woods – Coyote StageWorks

Joseph Baken – Red Speedo – Coyote StageWorks

Landry Barb – Fences – Green Room Theatre Co.

Michael Shaw – The Normal Heart – Coyote StageWorks

Chuck Yates – A Walk in the Woods – Coyote StageWorks

David Youse – The Normal Heart – Coyote StageWorks

Outstanding Lead Female Performer in a Staged Reading

Melanie Blue – How I Learned to Drive – Green Room Theatre Co.

Pamela Cole – Intermission – Script2Stage2Screen

Phylicia Mason – Gruesome Playground Injuries – Coyote StageWorks

Diane Moore – Battle of the Exes – Script2Stage2Screen

Alden West – Taking Care of Mimi – Script2Stage2Screen

Outstanding Lead Female Performer in a Staged Reading – Professional

Britt Adams – The Niceties – Coyote StageWorks

Lee Bryant – The Unexpected Man – Coyote StageWorks

Dawnielle Smith – Fences – Green Room Theatre Co.

Marsha Waterbury – The Niceties – Coyote StageWorks

Outstanding Supporting Male Performer in a Staged Reading

Brad Bryeans – Intermission – Script2Stage2Screen

Terry Huber – Battle of the Exes – Script2Stage2Screen

Rupert Smith – Taking Care of Mimi – Script2Stage2Screen

Outstanding Supporting Male Performer in a Staged Reading – Professional

Shawn Abramowitz – The Normal Heart – Coyote StageWorks

Corbett Brattin – Battle of the Exes – Script2Stage2Screen

Hanz Enyeart – The Normal Heart – Coyote StageWorks

Chuck Yates – The Normal Heart – Coyote StageWorks

David Youse – Red Speedo – Coyote StageWorks

Outstanding Supporting Female Performer in a Staged Reading

Shirley LeMaster – Taking Care of Mimi – Script2Stage2Screen

Diane Moore – Intermission – Script2Stage2Screen

Elizabeth Schmelling – Red Speedo – Coyote StageWorks

Outstanding Supporting Female Performer in a Staged Reading – Professional

Keisha D. – Battle of the Exes – Script2Stage2Screen

Robin McAlpine – The Normal Heart – Coyote StageWorks

Patricia West-Del Ruth – How I Learned to Drive – Green Room Theatre Co.

The Bill Groves Award for Outstanding Original Writing

David Hanson – Intermission – Script2Stage2Screen

Jason Hull – Battle of the Exes – Script2Stage2Screen

Ann Van Haney – The Mexican Revelation – Thought Theatre

Elizabeth Fuller/Joel Vig – Adoption Roulette – Desert Ensemble Theatre Co.

Roger Walker – The Choice – Script2Stage2Screen

TECHNICAL AWARDS

Outstanding Set Design 

Marlys Costello – Other Desert Cities – Sun City Shadow Hills

Gary Daigneault – Little Shop of Horrors – Theatre 29

Abe Daniels – Educating Rita – Groves Cabin Theatre

Tessa Gregory-Walker – Neil Simon’s Rumors – Desert Theatreworks

John Hadley – And Then There Were None – Palm Desert High School

Kathy Karsten – Peter and the Starcatcher – Indio High School

Rory Pratt – Picnic – Palm Springs High School

Outstanding Set Design – Professional 

Jimmy Cuomo – Ballroom – Coachella Valley Repertory

Jimmy Cuomo – Dinner with Friends – Coachella Valley Repertory

Daniel Gray/Lance Phillips-Martinez – Disney’s Mary Poppins – Desert Theatreworks

Thomas L. Valach – Daniel’s Husband – Dezart Performs

Bruce Weber – Die Mommie Die! – Desert Rose Playhouse

Outstanding Sound Design 

Miguel Arballo/Tessa Gregory-Walker – Disney’s Mary Poppins – Desert Theatreworks

Scott Clinkscales – Little Shop of Horrors – Theatre 29

Tessa Gregory-Walker – 12 Angry Men – Desert Theatreworks

Tessa Gregory-Walker – Neil Simon’s Rumors – Desert Theatreworks

Maiya Orosco – Adoption Roulette – Desert Ensemble Theatre Co.

Sean Seymour – The King & I – Palm Canyon Theatre

Outstanding Sound Design – Professional 

Jason Smith – A Doll’s House Part 2 – Coyote StageWorks

David Hobday – Anything Goes – Desert Theatricals

Clark Dugger – Daniel’s Husband – Dezart Performs

Robbie Wayne – Die Mommie Die! – Desert Rose Playhouse

Clark Dugger –  Sweat  – Dezart Performs

Outstanding Lighting Design 

Ashton J. Bolanos – Adoption Roulette – Desert Ensemble Theatre Co.

Scott Clinkscales – Sister Act – Theatre 29

Kirsten Cunningham – The Nutcracker – CK Dance Company

Abe Daniels – Educating Rita – Groves Cabin Theatre

Lisa Goldberg – Little Shop of Horrors – Theatre 29

Ron Newhouse – The High Schooler’s Guide to the Galaxy – Rancho Mirage High School

Outstanding Lighting Design – Professional 

Phil Murphy – 12 Angry Men – Desert Theatreworks

Phil Murphy – Die Mommie Die! – Desert Rose Playhouse

Phil Murphy – Disney’s Mary Poppins – Desert Theatreworks

Jason Smith – A Doll’s House Part 2 – Coyote StageWorks

Keith Smith – The Addams Family – College of the Desert

Moira Wilkie-Whitaker – Dinner with Friends – Coachella Valley Repertory

Outstanding Costume Design 

Tera Bottorff/Cindy Daigneault – Little Shop of Horrors – Theatre 29

Kathryn Ferguson – Once Upon A Mattress – Theatre 29

Michelle Mendoza – Beehive: The 60’s Musical – Desert Theatreworks

Michelle Mendoza – Disney’s Mary Poppins – Desert Theatreworks

Michelle Mendoza – Mamma Mia! – Desert Theatreworks

Jennifer Pannell – Disney’s Newsies – Desert Theatreworks

Jennifer Pannell – Peter and the Starcatcher – Indio High School

Outstanding Costume Design – Professional 

Frank Cazares – Ballroom – Coachella Valley Repertory

Kathryn Ferguson/Derik Shopinski – Camelot – Palm Canyon Theatre

Heather Reba – Anything Goes – Desert Theatricals

Derik Shopinski – The King & I – Palm Canyon Theatre

Derik Shopinski – The Nutcracker – CK Dance

The Ron Hamm Award for Outstanding Hair and Makeup Design

Miri Hunter – A Streetcar Named Desire – Thought Theatre

Michelle Mendoza – Disney’s Mary Poppins – Desert Theatreworks

Michelle Mendoza – Mamma Mia! – Desert Theatreworks

Michelle Mendoza – Neil Simon’s Rumors – Desert Theatreworks

Leslie Scheil – 12 Angry Jurors – Palm Valley School

The Ron Hamm Award for Outstanding Hair and Makeup Design – Professional

Brandon Cincotta – Die Mommie Die! – Desert Rose Playhouse

Kathryn Maholik – Anything Goes – Desert Theatricals

Timm McBride – Beehive: The 60’s Musical – Desert Theatreworks

Lynda Shaeps – The Addams Family – College of the Desert

Mado Nunez/Derik Shopinski/Allegra Angelo – The King & I – Palm Canyon Theatre

Outstanding Props and Special Effects 

Catherine Inscore – Once Upon A Mattress – Theatre 29

Kathy Karstens – Peter and the Starcatcher – Indio High School

Richard Marlow – The Pajama Game – Palm Canyon Theatre

Richard Marlow/Allegra Angelo – The King & I – Palm Canyon Theatre

Cecilia Orosco –  Sweat  – Dezart Performs

Tessa Gregory-Walker/Nick Wass – Disney’s Mary Poppins – Desert Theatreworks

Outstanding Props and Special Effects – Professional

Marsha Berry/Flying by Foy – Peter Pan – Palm Canyon Theatre

Nicholas Cox – Ballroom – Coachella Valley Repertory

James Cesena/Matthew McLean/Robbie Wayne – Die Mommie Die! – Desert Rose Playhouse

J.W. Layne – The Addams Family – College of the Desert

Matthew McAvene Creations – Little Shop of Horrors – Theatre 29

2020 SPECIAL AWARD RECIPIENT

KEISHA D

Related posts

Palm Springs Art Museum Presents 2017 Artists Council Exhibition

Gay Desert Guide

CVRep to Open in Cathedral City with the Musical CHESS!

Gay Desert Guide

Program Offers Celebrity Readings to Kids in Coachella Valley

KESQ News Channel 3

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy